Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” - Oficjalna strona Ośrodka Pomocy Społecznej w Ożarowie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie

Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”

             

Z dniem 1 stycznia 2017r. weszła w życie Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”  określająca uprawnienia kobiet w ciąży i rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz  instrumentów polityki na rzecz rodziny.

               W ramach powyższej ustawy z tytułu urodzenia się żywego dziecka, posiadającego zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, bez względu na dochód, jednorazowe świadczenie w wysokości  4.000zł.

         Jednostką odpowiedzialną za realizację jednorazowego świadczenia na terenie gminy Ożarów jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie.

         Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (świadczenie przysługuje również na dzieci urodzone w 2016r., jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka).

         Ponadto, podstawowym warunkiem do przyznania świadczenia w kwocie 4 000zł. jest:

  • posiadanie przez dziecko zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. (obowiązujące przepisy nie przewidują sformalizowanego wzoru takiego zaświadczenia).
  • posiadanie przez matkę dziecka zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną, potwierdzającego fakt, że pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia  porodu. (wymóg legitymowania się takim zaświadczeniem nie dotyczy opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego i osoby, która przysposobiła dziecko)

      Osoby zainteresowane  mogą uzyskać szczegółowe informacje w Ośrodku Pomocy Społecznej, od poniedziałku do piątku w godzinach 07.00-15.00, pod nr telefonu  (15) 8610-325 lub za pośrednictwem strony internetowej www.mpips.gov.pl