„Implementacja innowacyjnych metod poprawiających sprawność funkcjonalną i jakość życia osób 60+”. - Oficjalna strona Ośrodka Pomocy Społecznej w Ożarowie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie - „Implementacja innowacyjnych metod poprawiających sprawność funkcjonalną i jakość życia osób 60+”.

Informacje

Siedziba ośrodka

Urząd Miasta

  • Zobacz też

  • Kontakt

    Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie
    ul. Leona Mazurkiewicza 19
    27-530 Ożarów
    tel/fax 15 8610368,
    tel. 15 8610325,
    tel. kom. 504 013 275
    e-mail: sekretariat@opsozarow.pl
    REGON: 005660630
    NIP: 8631091192

    E-PUAP: /ops_ozarow/SkrytkaESP

    E-doręczenia: AE:PL-42518-95255-FHDSF-16

„Implementacja innowacyjnych metod poprawiających sprawność funkcjonalną i jakość życia osób 60+”.

10 marca 2025r. w Auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się inauguracja projektu „Implementacja innowacyjnych metod poprawiających sprawność funkcjonalną i jakość życia osób 60+”. W spotkaniu uczestniczyły władze UJK w Kielcach oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik i Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, które utworzą na swoim terenie Centra Sprawności Funkcjonalnej. Gminę Ożarów reprezentowały Sekretarz Gminy Dorota Jagodzińska oraz Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ożarowie Małgorzata Dębniak.

Miło nam poinformować, że na terenie gminy Ożarów utworzone zostaną 2 Centra Sprawności Funkcjonalnej. Powstaną one przy Klubie Senior+ w Ożarowie oraz przy Klubie Senior+ w Jakubowicach.
Kierownik projektu prof. dr hab. Marek Żak podkreślał, że „dla wielu seniorów doświadczenia z elektroniką kończyły się na ruchu kciuka na pilocie od telewizora. Wirtualna rzeczywistość daje im olbrzymie możliwości poprawienia sprawności ruchowej”.
Centra zostaną wyposażone w zestawy składające się ze smartfona i okularów VR.
W ramach zajęć będą odbywać się treningi w wirtualnej rzeczywistości, poprawiające sprawność ruchową w bezpiecznym otoczeniu. Pierwsze próby pokazały, że seniorzy bardzo dobrze reagują na ten rodzaj ćwiczeń i są zaangażowani. W projekcie wykorzystywany jest autorski program opracowany przez naukowców z Collegium Medicum UJK.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt ma na celu poprawę sprawności funkcjonalnej i jakości życia Seniorów w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich Województwa Świętokrzyskiego.