Senioralia 2023 na stadionie w Ożarowie - Oficjalna strona Ośrodka Pomocy Społecznej w Ożarowie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie - Senioralia 2023 na stadionie w Ożarowie

Informacje

Siedziba ośrodka

Urząd Miasta

 • Zobacz też

 • Kontakt

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie
  ul. Leona Mazurkiewicza 19
  27-530 Ożarów
  tel/fax 15 8610368,
  tel. 15 8610325,
  tel. kom. 504 013 275
  e-mail: sekretariat@opsozarow.pl
  REGON: 005660630
  NIP: 8631091192

Senioralia 2023 na stadionie w Ożarowie

Z dużym powodzeniem w Ożarowie odbyły się po raz pierwszy senioralia, których głównym organizatorem był burmistrz miasta i gminy, Stowarzyszenie „Aktywni Razem” oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Kluby Seniora zaprezentowały swój dorobek artystyczny, twórczość i rękodzieło.

Dziesięć Klubów w jednej gminie

Barwny, rozśpiewany korowód seniorów przeszedł ulicami Ożarowa, z pasażu Osiedla Wzgórze na Stadion Miejski. Zwracał uwagę mieszkańców rozśpiewaniem, barwnymi strojami, młodzieńczością i aktywnością.

- My jesteśmy tutaj dla was i scena należy do was, a wasze talenty niech ujrzą światło dzienne – zwrócił się do seniorów zastępca burmistrza Paweł Rędziak. - Jesteśmy wam wdzięczni za waszą działalność, podejmowanie różnych inicjatyw. Cieszę się, że godnie reprezentujecie gminę i uświetniacie swoimi występami różnorakie uroczystości, a także działacie poprzez stowarzyszenie Ożarowska Akademia Seniora, organizując wyjazdy turystyczne i inne projekty. Dziękuję kierownik Małgorzacie Dębniak i pracownikom oraz Radzie Miejskiej za troskę o seniorów i za to, że te działania są ujmowane w naszym budżecie.

Paweł Rędziak przypomniał, że 5 października minie piąta rocznica wybudowania i otwarcia Dziennego Domu i Klubu Senior plus przy ulicy Kościuszki. To wtedy odbyła się wizyta studyjna seniorów z Warszawy Rembertowa i rewizyta w Warszawie. Od 2020 r. rozpoczęto współpracę z Fundacją Restart. W partnerstwie gminy z fundacją udało się wyremontować, utworzyć i wyposażyć w ramach projektów unijnych kolejne kluby w sołectwach. Dzięki projektowi senior na plus powstały trzy nowe kluby, dofinansowanie otrzymał klub senior plus w Ożarowie. Odbywały się wycieczki, wyjazdy na spektakle, na kijki.

Dzięki następnemu projektowi unijnemu utworzono cztery kolejne kluby i mieszkanie chronione. Do Jakubowic zakupiono sześć łóżek rehabilitacyjnych, z których korzystają w ramach współpracy seniorzy ze wszystkich klubów. Obecnie w strukturach OPS funkcjonuje 9 ośrodków wsparcia: osiem klubów i jeden dzienny dom seniora, w tym trzy ośrodki z dofinansowaniem w ramach rządowego programu senior plus. Na co dzień 240 seniorów uczestniczy w zajęciach klubowych. Dziesiąty klub senior plus jest powiatowy. Dużym powodzeniem cieszą się miedzy innymi zajęcia kulinarne, muzyczne, ruchowe, rękodzielnicze, ogrodnicze.


Jakość życia najważniejsza

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Małgorzata Dębniak powitała wszystkich seniorów: Dzienny Dom Senior plus w Ożarowie, Klub Senior plus w Ożarowie przy ulicy Kościuszki, Klub Senior plus w Jakubowicach, Klub Senior plus powiatowy z Ożarowa, Kluby Seniora - z Czachowa, Glinian, Lasocina, Pisar, Sobowa, Wyszmontowa. Powitała wszystkich zgromadzonych na stadionie.

Prezes Stowarzyszenia „Aktywni Razem”, Anna Plichta nie ukrywała, że to pierwsze tak ważne wydarzenie w gminie. Zaprosiła wszystkich do swojego stoiska. Prezes Fundacji Restart, dr Renata Miszczuk podziękowała burmistrzom za współpracę, otwieranie drzwi, pomysły. – Spełniło się nasze marzenie o życiu długim, o życiu wiecznym – zwróciła się do seniorów. - Jednak w tym wszystkim ważna jest teraz jakość życia.

– Rada nie jest oporna, by nie popierać dobrych projektów – powiedziała przewodnicząca Rady Miejskiej, Halina Dragan. - Dzisiaj widzimy, jak ważna jest to inicjatywa w naszej gminie. Tyle talentów się objawiło.

Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego Bożena Kornacka określiła senioralia jako ważną inicjatywę, by pobudzać aktywność starszych osób. - Dawniej były choroby, samotność, dziś widzimy młodość, energię, zdolności, talenty – nie ukrywała. - Serce rośnie, gdy widzimy w gminie działalność aż dziesięciu klubów.

– Jestem dziś w podwójnej roli, jako radna i jako dyrektor świetlic wiejskich – powiedziała Barbara Kasińska, radna Rady Powiatu Opatowskiego. - W ciągu tego czasu widziałam, jak rozwijały się Kluby Seniora. Widzę, jak wielkie jest zaangażowanie waszej pracy. Życzę dobrej zabawy.

Prezes Fundacji Pomoc dla Weterana Joanna Janik przypomniała o swojej roli, o wspieraniu weteranów, powstańców, seniorów. Zaprosiła wszystkich do współpracy. Przedstawiciel Fundacji Polemika Mikołaj Szczygieł pozdrowił wszystkich seniorów i życzył wspaniałej zabawy. - Zastępca komendanta powiatowego policji w Opatowie Andrzej Skowroński zachęcał seniorów do współpracy, na szkolenia, realizację wspólnych projektów w ochronie seniorów przed oszustami.

Po rozpoczęciu koncertów Klubów Seniora przybywali kolejni goście senioraliów. - Seniorzy z Rembertowa mają nadzieję, że wiosną uda im się z wami spotkać – powiedziała była dyrektor OPS w Rembertowie, obecnie superwizorka pomocy społecznej Monika Dubanowska. – Jestem w kontakcie z obecnym kierownictwem ośrodka. Cieszę się, że jestem z wami. Rozmach jest tu niesamowity, działalność bogata. Uczeń przerósł mistrza.

Wicestarosta Małgorzata Jalowska nie ukrywała, że senioralia to najpiękniejsza impreza w powiecie opatowskim. - Wielkie brawa dla seniorów, za waszą aktywność – powiedziała. - Powiat opatowski ma w tym swój mały udział. W Ożarowie jest nasz jeden klub seniora.

Poseł na Sejm RP, Andrzej Kryj wyraził zadowolenie, że może być kolejny raz z seniorami. – Uczestniczyłem w otwarciu Klubu Seniora w Ożarowie – przypomniał. - Teraz jest tu dziesięć Klubów Seniora. Gratuluję, że dzisiaj odbywa się tu tak piękna impreza.

Stoiska, prezentacje, wspólna zabawa

Elżbieta Gronek zapowiadała występy artystyczne kolejnych Klubów Seniora, które nagradzane były olbrzymimi oklaskami. Podczas senioraliów można było podziwiać stoiska z rękodziełem. Uczestnicy uroczystości mogli wykonać pomiar ciśnienia i cukru we krwi, pomiar masy ciała i wyliczyć wiek biologiczny. Chętnym udzielane były wskazówki fizjoterapeutyczne. Wiele konkursów przygotowało Stowarzyszenie Aktywni Razem.

Wspaniały był koncert miejscowego zespołu Ożarowskie Andrusy, przy którego muzyce świetnie bawili się wszyscy seniorzy.

W Senioraliach, oprócz wymienionych gości, uczestniczyli: sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, radny Powiatu Opatowskiego Andrzej Gajek, komendant Komisariatu Policji w Ożarowie Zbigniew Gaweł, komendant Straży Miejskiej Henryk Wzorek, proboszcz Parafii Ożarów, ksiądz prałat Jan Ziętarski, skarbnik gminy Stefania Dziedzic, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Czachowie Wioletta Lulin z mieszkańcami, dyrektor DPS w Sobowie Agnieszka Hołody z delegacją mieszkańców, dyrektorzy szkół, jednostek organizacyjnych i budżetowych gminy, pracownicy, instruktorzy, opiekunowie.